کلیات در مورد اعمال جراحی زیبائی


- امروزه در ایران و همچنین در سایر نقاط جهان تقاضا جهت انجام عمل جراحی زیبائی به شدت رو به افزایش است .
- به نظر می آید با گسترش حیرت انگیز وسایل ارتباط جمعی در دهه های اخیر مردم جهان بیشتر به اهمیت حفظ ظاهر در برخوردهای اجتماعی و میزان موفقیت پی برده اند .
این درست است که در تمامی جوامع و فرهنگ های مختلف بشری بارها گفته و تأیید شده است که ارزش واقعی افراد بستگی به میزان تحصیلات، معلومات، طرز بیان و به طور کلی شخصیت آنها دارد . ولی واقعیت این است که در برخورد اول آنچه جلب توجه می کند همان سر وضع ظاهری است و با داشتن توانائی های یکسان آن کس موفق تر است که ظاهر بهتری داشته باشد و مطالعات و بررسی های گسترده و دامنه داری در این زمینه در کشورهای مختلف انجام شده است. و این مطالعات نشان می دهند که به طور کلی اشخاص با ظاهر آراسته از سلامت روانی بیشتری برخوردارند . این افراد از همان دوران کودکی و نوجوانی به خاطر ظاهر بهترشان بیشتر مورد توجه اطرافیان قرار می گیرند و محبوبیت بیشتری دارند در نتیجه اعتماد به نفس بالائی به دست آورده و میل رهبری بر دیگران در آنها تقویت می شود و نهایتاً در زمینه های مختلف اجتماعی مانند گرفتن شغل و انتخاب همسر، و طی کردن پلکان ترقی شانس بیشتری داشته و به طور کلی درهای موفقیت بر روی این افراد بیشتر باز است .
از طرف دیگر تغییر و بهبود در شخصیت درونی هر فرد مستلزم سالها سعی و کوشش و کار مداوم است در حالیکه جهت تغییر و بهبود وضع ظاهر این مقدار کوشش لازم نبوده و بسیار آسانتر به دست می آید و به همین دلیل مرتباً تقاضا برای انجام عمل زیبائی در سراسر جهان بسیار از گذشته بیشتر شده و به نظر می آید در آینده هم بیشتر خواهد شد . 
در حالی که در گذشته هایی نه چندان دور مردان تمایل چندانی به انجام عمل زیبائی نداشتند ولی امروزه درصد مردان طالب عمل زیبائی بسیار زیاد شده و رو به افزایش هم می باشد .
نکته آخر اینکه در گذشته اعمال جراحی زیبائی از صورت و بینی تا همه جای بدن منحصراً توسط جراحان پلاستیک انجام می شد ( البته همکاران متخصص گوش و حلق و بینی عمل زیبائی بینی را انجام می دادند .) ولی در سالهای اخیر به دلایل بالا پزشکان با تخصص های مختلف به عملهای جراجی زیبائی روی آورده اند .