سوال های مهم در مورد جراحی بینی (رینوپلاستی)


س: دوره نقاهت این عمل چقدر است و چند روز پانسمان دارد؟
ج:دوره نقاهت مطلق این عمل سه تا چهار روز بیشتر نیست و پانسمان آن بسته بنظر جراح بین شش تا ده روز است

س: کبودی و ورم چقدر طول میکشد؟
ج: کبودی معمولا" تا برداشتن پانسمان از بین میرود ولی در بعضی از بیماران ممکن است تا چند روز بعد از آن باقی بماند. اگر سفیدی چشمها دچار خونمردگی شود ممکن است چند هفته باقی بماند. ورم بینی بعد از عمل در تمامی بیماران ایجاد میشود ولی میزان آن در افراد مختلف بسته به جنس پوست آنها متفاوت است. معمولا" این ورم تا یکماه ثابت است و بعد از باهستگی شروع به کم شدن کرده و تا حدود شش ماه ورم قسمت بالای بینی و تا یکسال ورم نوک آن بطور کامل از بین میرود.

س: آیا راهی برای کم کردن ورم بینی بعد از عمل وجود دارد؟
ج: ورم بعد از عمل بینی یک پروسه کاملا" طبیعی است که در اثر واکنش بدن نسبت به اعمال جراح روی بینی ایجاد میشود. بدهی است هر چه اقدامات جراح گسترده تر و زمان عمل طولانی تر باشد میزان این ورم بیشتر بوده ولی زمان از بین رفتن آن یکسان است بنابراین هیچ راهی برای از بین بردن ویا کم کردن آن وجود ندارد و فقط به زمان نیاز است.

س: آیا شما از لیزر جهت عمل استفاده میکنید؟
ج: در حال حاضر لیزر هیچ گونه نقشی در جراحی بینی ندارد

س:آیا بینی گوشتی را میتوان عمل کرد؟
ج: مفهوم بینی گوشتی از نظر جراح و از نظر مردم عادی دو مقوله مختلف است . معمولا" مردم عادی به هر نوع بینی که نوک بزرگ دارد گوشتی میگویند در حالیکه ممکن است بزرگی نوک بینی بعلت غضروف بزرگ آن باشد که از نظر جراح این نوع بینی گوشتی نبوده و غضروف کاملا" به اقدامات جراح جواب میدهد. اما بزرگی نوک بینی ممکن است بعلت چربی زیاد زیر پوست و یا پوست ضخیم آن باشد که از بیرون هم با رنگ متفاوت و وجود منافذ بیش از حد پوستی قابل تشخیص است و این نوع بینی واقعا" گوشتی بوده و کمتر به اقدامات جراح جواب میدهد.
عموما" بینی گوشتی مانع کلی برای انجام عمل جراحی بینی نیست فقط ملاحظات خاصی در تکنیک عمل آنها وجود دارد که جراح باید آنها را در نظر گرفته و با صحبت بیشتر با بیمار انتظارات او را براورد کرده و نسبت این انتظارات را با نتیجه احتمالی عمل بررسی نموده که نهایتا" بتواند به نتیجه ای که در حد انتظار معقول بیمار و خواسته جراح است برسد.

س: آیا این حرف درست است که بینی گوشتی بعد از مدتی که از عمل گذشت بحالت اول برگشته و اصطلاحا" گوشت میاورد؟
ج: هرگز هیچ بینی چه گوشتی ویا غیر گوشتی بحالت اول بر نگشته و اصطلاح گوشت اوردن غیر واقع و غیر علمی است اما چرا این سئوال بطور شایع پرسیده میشود باین دلیل است که مردم عادی در این زمینه از یک پدیده عینی یک نتیجه غیر علمی و غیر واقع میگیرند و توضیح آنکه اصولا" بینی گوشتی باید طبیعی تر عمل شود و هنگامیکه جراح در اثر اشتباه و یا بخاطر اصرار بیمار سعی میکند بینی فانتزی تری بوجود بیاورد ابتدا در فاز ورم بینی مشکلی ندارد ولی بتدریج که ورم ها باهستگی از بین میروند تناسب نوک بینی با قسمت بالای بینی از بین میرود و از نظر یک شاهد عینی که احتمالا" مدتی هم بیمار را ندیده است تصور بزرگ شدن نوک بینی و نتیجه گیری گوشت اوردن آن مطرح میشود و این چنین یک واقعیت ظاهرا" عینی به یک برداشت غیر علمی و غیر واقعی منجر میگردد.

س: آیا این درست است که بینی بعد از مدتی که از عمل گذشت بحالت اول خود برمیگردد؟
ج: بطور طبیعی بینی عمل شده حدود دو ماه زمان نیاز دارد که نسوج نرم آن تا حدی ترمیم شده و یا اصطلاحا" جوش بخورد و در این مدت تحت تاثیر جاذبه زمین بینی بسمت پائین و محل قبلی خود کشیده میشود و چنانچه لازم باشد جراح در این مواقع توصیه هائی از قبیل زدن چسب و یا ماساژ و غیره به بیمار مینماید که تا حدی از این پدیده جلوگیری شود و بعد از این مدت دیگر بینی بست پائین کشیده نمیشود. همانطور که قبلا" توضیح داده شد بعد از عمل بینی دچار ورم میگردد که مقدار آن بسته به نوع عمل جراح و جنس پوست بیمار متفاوت است و برای اینکه این ورم بطور کامل از بین برود حدود یکسال زمان لازم است. بنابراین میتوان نتیجه گرفت که بینی بعد از عمل از نظر شکل ظاهری تا حدود یکسال تغییر داشته که این تغییرات اکثرا" در جهت مثبت و بعضا" در جهت منفی میباشند ولی بعد از این زمان دیگر بینی شکل ثابتی پیدا کرده و تغییر نمیکند و میتوان گفت که عمل بینی جزو معدود جراحیهای زیبائی است که نتیجه آن تا پایان عمر باقی میماند و برگشت به شکل قبلی آن امکان ندارد

س: بعد از عمل بینی چه مراقبتهایی لازم است و آیا میتوان ورزش نمود؟

متن زیر را مطالعه بفرمایید.

نکاتی که بیماران در جراحی بینی باید رعایت کنند

 

دکتر محسن ایزدی
فوق تخصصی جراحی ترمیمی و پلاستیک و زیبائی